22.01.2025

Підсумки. Програмна діяльність Українського Дому за 2024 рік

2024 добігає кінця.

Немало зроблено, ще більше необхідно зробити. Ми на шляху змін, розвитку Українського Дому як мультидисциплінарного центру. 

Сьогодні ділимося з вами цифрами, у які склались цьогорічні зусилля команди та друзів інституції на цьому шляху. Дякуємо усім, хто був і є разом з нами — колегам, партнерам, митцям, колекціонерам.

ВИСТАВКОВІ ПРОЄКТИ

12 виставкових проєктів (з них 10 організовано Українським Домом,

2 – іншими організаціями)

136 500 відвідувачів

14.12.2023—21.01.2024 

«ДоДому на Різдво» — виставка, що продемонструвала історичне багатство традиції та її дивовижну актуальність сьогодні: традиційні одяг і посуд, килими і прикраси, аудіозаписи старовинних колядок, а також роботи Володимира Шагали, Василя Омеляненка, Якова Гніздовського та сучасних майстрів, художників і дизайнерів, котрі переосмислюють, інтерпретують і розвивають українську різдвяну традицію.

Проєкт організований Національним центром «Український Дім»

Куратори: Олексій Ананов, Аліса Гришанова, Марія Квітка, Марина Сенчило. 

7 000 відвідувачів (02.01 по 21.01.24)

Організаційна підтримка проєкту

22.02—3.03 

«Ательє мрій» — виставка про мрії українських дітей під час війни, організована Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ). Кураторка — Катерина Тейлор.

11 000 відвідувачів 

15.03—28.04 

«Алла Горська. Боривітер» — ретроспективна виставка художниці, на якій було представлено понад 100 творів живопису, графіки, ескізів монументальних робіт з музейних і приватних колекцій, а також архівних матеріалів, що висвітлюють творчу й громадську діяльність мисткині-шістдесятниці та її найближчого кола.Проєкт організований Національним центром «Український Дім», Арт-фундація «Дукат» у співпраці з Фондом Алли Горської і Віктора Зарецького.Кураторська команда — Олена Грозовська, Тетяна Волошина, Михайло Кулівник, Катерина Лісова.

52 000 відвідувачів

28.03—28.04 

«Український щоденник 2022–2023» представить 375 робіт від 81 художника, що були створені під час повномасштабного вторгнення. Виставка реалізується в рамках проєкту «А4, кулькова ручка» — щорічного українського художнього конкурсу рисунків кульковою ручкою на офісному папері.

Проєкт організований Національним центром «Український Дім», Карась Галереєю, видавництвом ArtHuss.

Куратор — Євген Карась.

18—28.04 

«Словотворці» — виставковий проєкт, який представляв мистецтво плакату. 32 роботи студенток Poster Design від Projector institute, у яких автори графічно осмислюють музичну та літературну творчість класиків і сучасників.

Проєкт організований Національним центром «Український Дім», Projector instituteКуратор — Кирило Лєсной.

17.05—30.06 

«Протагоністи. Живописний заповідник/Паризька комуна» — масштабна виставка про два провідні творчі об’єднання кінця 1980-х — початку 1990-х років. Проєкт представив близько 50 авторів та 300 робіт, створених на тектонічному зламі епох. Більшість творів ніколи не експонувалися.Кураторська команда — Аліса Гришанова, Валерій Сахарук, Станіслав Скорик, Олександр Соловйов, Світлана Старостенко.

15 000 відвідувачів

Організаційна підтримка проєкту

18.05—2.06 

«Небачена сила» — інформаційно-мистецький виставковий проєкт, якій розповідав про сучасні рухи ненасильницького опору українців на окупованих територіях та представляв їхні прояви у різних формах мистецтва.

Кураторки — Ольга Муха, Тетяна Філевська

05—30.06 

«Слова ледь голосніші за ніч» — погляд одеського митця Олега Дімова на середовище проживання українців крізь призму його візуальної практики. Виставковий проєкт є важливою складовою програми Українського Дому з представлення сучасної української фотографії як впливового інструменту фіксації та художнього осмислення реальності.Проєкт організований Національним центром «Український Дім», Щербенко Арт Центром. Кураторка — Марина Щербенко 15—30.06 «інтроспекція.нотатки» — фотовиставка у межах молодіжної програми Українського Дому, що представила 60 творів 19 фотографів і фотографок віком від 17 до 27 років. Через світлини автори розповідали про власні історії дорослішання, самопізнання, внутрішнього зростання і про свої відчуття від змін, які переживає сучасне молоде покоління.

Кураторка програми — Тетяна Руда

Кураторська команда — Наталя Рябкіна, Катя Боклан, Настя Скляренко, Ліза Хомчук, Аліна Біндас, Марія Ялова

19.07—01.09 

«МАТЕРІЯ MATTERS Український арттекстиль» — репрезентація практики українських митців від традиційного гобелена до експериментальних робіт із використанням текстильних матеріалів. В експозиції — понад 120 художніх творів близько 60 авторів, які охоплюють часовий відрізок у останні 100 років. 

Проєкт організований Національним центром «Український Дім».

Кураторки — Тетяна Волошина, Аліса Гришанова, Катерина Лісова.

20 000 відвідувачів 

13.09—27.10 

«Кола Сільваші» — велика музейна ретроспектива, присвячена творчості та непересічній особистості одного з головних українських митців другої половини ХХ — початку ХХІ століть — Тиберію Сільваші.Проєкт організований ГО «Український музеєм сучасного мистецтва» / UMCA та Національним центром «Український Дім». Кураторська команда — Лідія Аполлонова, Ольга Балашова, Анна-Марія Кучеренко, Борис Філоненко та Ярослав Футимський.

25 000 відвідувачів

12.12—02.02 

«Наїв вільний» — проєкт представив понад 300 унікальних творів українського наївного мистецтва з колекції Фонду Миколи Бабака: народна ікона, народна картина, сільська фотографія.

Проєкт організований Національним центром «Український Дім».Кураторська команда — Микола Бабак, Тетяна Волошина, Вероніка Ганєчко, Аліса Гришанова. 

Науковий консультант: Олександр Найден.

6 500 відвідувачів (12.12—29.12)

* Ряд проєктів відбувалися паралельно, передбачали відвідування за єдиним квитком, тож кількість відвідувачів зазначена відповідно.

ФЕСТИВАЛІ

3 фестивалі

8 500 відвідувачів

24—28.04 

«Борифест. Натхненні Аллою Горською» — це фестиваль, який народився з ідей та ініціатив наших відвідувачів, українських митців і дослідників, вже під час виставки, присвяченій Аллі Горській та колу її однодумців — музика, перформанси,  історичні оцінки і сімейні спогади про Аллу Горську.

Проєкт організований Національним центром «Український Дім» та Артфундацією «Дукат»Кураторська команда — Олексій Ананов, Олена Грозовська, Тетяна Волошина, Михайло Кулівник, Катерина Лісова.

3 000 відвідувачів

22—25.08 

«Про_Українське» — міждисциплінарний фестиваль про українські цінності мовою українського мистецтва. Укладаючи фестивальну програму, було обрано 5 цінностей, на які глядачам було запропоновано подивитися крізь призму різних видів мистецтва: кіно репрезентувало сміливість, література — свободу, візуальне мистецтво — гумор, музика — чуйність, а перформативні жанри — любов.Проєкт організований Національним центром «Український Дім».

Куратори — Олексій Ананов, Ірина Бойко.

2 500 відвідувачів

14—17.11 

«Фундамент: Історії про культуру» — започатковано новий книжковий фестиваль, який презентує розмаїття українських видань про культуру. Фокусна тема фестивалю 2024 року — модернізація як процес оновлення культури й суспільства, з акцентом на епоху модернізму. Захід мав чотири складові: тематичні виставки, курована книжкова виставка-продаж, публічні події та спецпроєкти.

Проєкт організований Національним центром «Український Дім» у співпраці з книгарнею «Фундамент».

Кураторки — Анастасія Євдокимова, Богдана Неборак.

3 000 відвідувачів

ДІАЛОГОВА ПЛАТФОРМА (3-Й ТА 4-Й СЕЗОНИ)

10 випусків

74 053 переглядів

3 СЕЗОН «ПРО ЩО ТИ ДУМАЄШ?»

21.01 Війна – час поезії. Ми вміємо говорити про біль

Героїня випуску — головна редакторка літературної редакції Радіо Культура (Суспільне) Олена Гусейнова.

582 перегляди

28.01 Такого ще не було. Війна зробила українську культуру сильнішою

Герой випуску — куратор, арт-критик, журналіст, публіцист Костянтин Дорошенко.

748 перегляди

4.02 Війна перемкнула Україну на духовні цінності

Героїня випуску — засновниця Stedley Art Foundation, колекціонерка й меценатка Стелла Беньямінова.

638 перегляди

18.02 Співак Потап на дні. Війна призвела до сплеску нової музики

Герой випуску — музичний критик Сергій Кейн

1624 перегляди

20.02 Культурне життя не можна відкладати на «після перемоги»

Героїня випуску — кураторка Катя Тейлор

2946 перегляди

02.05 Спецвипуск «Шістдесятники. Алла Горська»

Відкрите інтерв’ю з письменницею Оксаною Забужко

40 531 переглядів

4 СЕЗОН «ЛІДЕРИ КУЛЬТУРИ»

18.10 В українського культурного продукту немає конкурентів на вітчизняному ринку

Герой випуску — засновник книгарні «Сенс» Олексій Ерінчак

8 799 переглядів

26.10 Наші дизайнери закохують країну у власні традиції

Героїня випуску — засновниця UFW Ірина Данилевська

10 592 переглядів

08.11 Спецвипуск. Чому в часи випробувань українці стали наполегливими читачами?

Участь у розмові беруть кураторки фестивалю книги про культуру «Фундамент: історії про культуру» Богдана Неборак та Настасія Євдокимова і співзасновник проєкту Bloop books та книгарні «Фундамент» Андрій Онищенко.

7 593 переглядів

22.12 Вони не знали, що стануть Розстріляним відродженням

Герой випуску — кінорежисер Тарас Томенко

ПРОГРАМА ПРО_УКРАЇНСЬКЕ

8 експертних відеолекцій

16 освітніх статей

40 оригінальних публікацій у соціальних мережах

Культурно-освітня програма Про_Українське висвітлює найяскравіші явища та персоналії української культури, що набуває особливої актуальності на тлі процесів збереження та зміцнення власної ідентичності під час глобальних змін, спричинених повномасштабним воєнним вторгненням, витіснення з культурного поля нашої країни факторів російського інформаційного впливу та фокусування уваги на здобутках національної культури в умовах великого суспільного запиту на знання про українську історію, мистецтво, музику, кіно, літературу.

8 експертних відеолекцій:

  1. Театр «Березіль»: історія пошуків і відкриттів | Ганна ВЕСЕЛОВСЬКА
  2. Українська різдвяна традиція | Марина СЕНЧИЛО
  3. Сучасна українська класична музика Ч.1 | Олексій ШМУРАК
  4. Сучасна українська класична музика Ч.2 | Олексій ШМУРАК
  5. Алла Горська. Свобода, за яку варто боротись | Олена ЗарецькаСучасне мистецтво: «Паркомуна» та інші | Олег Тістол
  6. Виставка «Матерія Мatters. Український арттекстиль» ꟾ Кураторський погляд
  7. Декоративний світ Олександра Саєнка | Ніна Саєнко

16 освітніх статей:

  1. Сучасний бойківський вертеп
  2. «Дві або три речі, які я знаю про неї» — спогади кінокритика Дмитра Десятерика про режисерку Кіру Муратову
  3. Жінки Розстріляного Відродження
  4. П’ятий елемент Богомазова
  5. Чотири фільми про місто, якого немає
  6. Чотири фільми про Карпати
  7. Книги про війну. Добірка Ірини Побідаш
  8. Хто такий Григорій Сковорода?
  9. Михайло Бойчук. Школа і стиль
  10. Знакові постаті в історії української фотографії
  11. Листи з Києва: «Київський авангард» 1960-х
  12. Український музичний андеграунд: наполегливість і стійкість у сподіванні без надії
  13. Театр 1990-х. Репетиція без прем’єри
  14. Нонфікшн про культуру як джерело інтелектуального зростання: добірка книжок для самопізнання
  15. Сучасний артбук: арттерапія і виклик
  16. Зіни як колективна пригода

40 оригінальних публікацій у соціальних мережах:

про візуальне мистецтво, літературу, кінематограф, театр тощо.

КІНОПРОГРАМА

23 кінопоказів та 4 кінопрем’єри

3 000 відвідувачів 

03.12 «Редакція». Реж. Р. Бондарчук

17.11 «Нариси радянського Міста» реж. Дмитро Дальський

17.11 «Різдво разом»  (Юкрейнер) 

17.11 «Феномен Курбаса» (Загін кіноманів) 

16.11 «Як відновлюють Київ»

10.11 «Мирні люди», реж. Оксана Карпович

03.11 «Боже Вільні», реж. Денис Тарасов

20.10 «Ти мене любиш?», реж. Тоня Ноябрьова

12.10 «Колір граната», реж. Сергій Параджанов

29.08 «Захар Беркут», реж. Леонід Осика

25.08 «Вечір на Івана Купала», реж. Юрій Іллєнко

24.08 «Сміливість бути вразливими», підбірка короткометражок від КІСФФ

18.08 «Рози. Фільм-кабаре», реж. Ірена Стеценко

20.07 Підбірка короткометражок від Миколайчук опен 2 день

19.07 Підбірка короткометражок від Миколайчук опен (1 день)

07.07 «Відблиск», реж. Валентин Васянович

27.06 «Перемога над сонцем», реж. Максим Бернадський

16.06 «Ла Палісіада», реж. Філіп Сотниченко

28.04 «Я і Фелікс», реж Ірина Цілик

23.03 «20 днів у Маріуполі», реж. Мстислав Чернов і Євген Малолєтка

10.03 «Як там Катя?», реж. Крістіна Тинькевич

20.02 «Уроки толерантності», реж. Аркадій Непиталюк

11.02 «Мій карпатський дідусь», реж. Заза Буадзе

Організаційна підтримка

Кінопрем’єри:

21.08 «Конотопська відьма», реж. Андрій Колесник

02.05 «Ми були рекрутами», реж. Любомир Левицький  

09.05 «Будинок «Слово». Нескінчений роман», реж. Тарас Томенко

23.01 «Голда», реж. Гай Наттів

МОЛОДІЖНА ПРОГРАМА «МИСТЕЦТВО ЗМІН»

Статті — 22

Учасників — 50

Подій — 8

4 СЕЗОН. ТЕМА РОБОТИ РЕДАКЦІЇ — КРЕАТИВИТИ І ТВОРИТИ

Медіавипуски «Мистецтва змін» були присвячені мистецькій та креативній сферам, генеруванню ідей і реалізації свого творчого потенціалу тут і зараз. Нові учасники молодіжної редакції працювали над медіа, брали участь в освітніх подіях, долучалися до проєктів Українського Дому, реалізовуючи власні ідеї.

23—28.01 Випуск 4.2  «Творчі. Креативні професії» (7 статей)

  1. «Марина Лазаренко, координаторка волонтерів DocudaysUA: як знайти людей з вогником», Марія Ялова
  2. «На сцені й за лаштунками», Інна Дубровик
  3. «Як стати режисером: три навички й одна порада», Віолетта Кравченко 
  4. «Штрихи до портрета людини-оркестру, або Хто такий куратор», Аліна Біндас
  5. «Таміла Кошман, шеф-редакторка Telegraf.Design: як успішно розвивати мистецьке
  6. медіа», Валерія Мусхаріна
  7. «Комунікації як частина артменеджменту», Дарія Науменко
  8. «Як дата-журналісти візуалізують наш світ», Валерія Мусхаріна

20.02 Випуск 4.3 «Культура щоденного волонтерства» (5 статей)

  1. «Епоха креативних зборів. Як не втомлюватися донатити?», Аліна Біндас
  2. «Не лише дорослі, або Як волонтерять підлітки», Вероніка Рабець
  3. «Рука, що дає, не зубожіє», Марія Харенко
  4. «Марія Богаєнко, очільниця осередку ФРІ у Харкові, — про освітні молодіжні проєкти», Наталя Рябкіна
  5. «Волонтерство: кілька способів покращити світ», Серафима Бадера

5 СЕЗОН. «ГОРИЗОНТИ: ВИМІРИ ОСОБИСТОСТІ»

Учасники заглибляться у саморефлексію, відповідаючи на питання: що означає бути діяльною молодою людиною в сучасній Україні? Як власна ідентичність, культура й особисті цінності впливають на кар’єру та майбутнє? Чому ми такі, які ми є?

23.12 Випуск 5.1 Ти в українському. Перевідкриття (10 статей)

  1. «Як інформація про війну впливає на суспільство?» Катерина Круглова
  2. «Як українська молодь оживляє і творить історію», Анастасія Позня
  3. «Марго Саркісова: ассирійський щоденник», Олександра Крайнова
  4. «Музика як ідентичність та шлях у сучасній культурі», Софія Сєрьогіна
  5. «Прикрашайся своїм»,  Ольга Антонюк
  6. «Що зі створеного сьогодні завтра називатимуть класикою (роздуми на тему)», Ірина Дудка
  7. «Про що говорить шрифт?», Олександра Стойко
  8. «Чому неможливо сформувати ідентичність?», Дарія Науменко;
  9. «Сучасне українське мистецтво, а саме музика, в умовах війни», Марія Чупріна
  10. «Обопільне Підпілля», Євгенія Антонюк

ПОДІЇ ОФЛАЙН/ОНЛАЙН

8 подій

Онлайн-події:

18.01 — онлайн-лекція «Цінності: спертися і зрости» з Анною Гарбузюк, психологинею, психотерапевткою та арттерапевткою.

15.02 — онлайн-лекція «Кураторська практика як піклування» від Дарʼї Придибайло, кураторки, засновниці незалежної культурної інституції Art Matters Ukraine, працівниці німецького Національного музею сучасного мистецтва Hamburger Bahnhof.

30.10 — онлайн-лекція «Як писати цікаво» від редакторок НЦ «Українського Дому» Олени Засько та Галини Ключевської

20.11 — онлайн-лекція-«Як почати вести подкаст і не злитися після 3 випуску» від Саші Маковського (ведучий і автор подкасту «Разом» зі студентської спільноти Kyiv Campus).

Офлайн-події:

15.11 — презентація фотокниги «Prism of Obolon» Даші Пишної, учасниці молодіжної програми «Мистецтво змін: молодь і демократія» від Українського Дому

15.11 — зустріч книжкового клубу за книгою Паскаля Ґілена і Тайса Ляйстера «Культура в підмурках громадянського суспільства»

16.11 — воркшоп по створенню зіна «Спадщина» від художниці Ксенії Ковальової

17.11 — розмова Анастасії Євдокимової та Артура Пройдакова «Як читати і розуміти книжки про культуру?» 

ОСВІТНЯ ПРОГРАМА

26 публічних обговорень/інтерв’ю/дискусій

29 майстер-класи для дітей та дорослих

35 лекції

ПУБЛІЧНІ ОБГОВОРЕННЯ

7.04 Публічну розмову про волю у творчості мисткинь, що творили в період 60-х років XX століття: Алли Горської, Любові Панченко, Тетяни Яблонської.

26.04 Відкрите інтерв’ю Оксани Забужко «Шістдесятники. Резонанс. Чому Алла Горська стає подією ХХІ століття?»27.04 Відкрите інтерв’ю Олени Зарецької, очільниці Фонду Алли Горської та Віктора Зарецького

7.06  Публічна розмова «Сучасна художня фотографія. Пограниччя» за участі кураторки проєкту Марини Щербенко та фотохудожників Василини Врублевської, Олега Дімова, Євгенії Лаптій.

3.08 Публічне інтерв’ю з донькою художника, художницею і мистецтвознавицею Ніною Саєнко «Олександр Саєнко – провідник українського стилю». 

31.08 Зустріч із куратором українського музею у Нью-Йорку Пітером Дорошенком. 

27.09 Розмова «Як ми бачимо?» з письменником Мирославом Лаюком і військовим на позивний «Морок».

11.10 Розмова «Чим є кінець мистецтва під час війни?» з Нікітою Каданом та Ярославом Футимським. 

18.10 «Жити в часі війни» розмова Юрія Чорноморця та Антона Лягуші. 

26.10 Публічна розмова з Тіберієм Сільваші.

27.10 Публічна розмова з кураторами виставки «Коло Сільваші».

14.11 «Культуру не можна переписати, але можна перечитати». Учасники: Ольга Вієру, Наталя Кривда, Володимир Шейко, Андрій Онищенко, Анастасія Євдокимова, Богдана Неборак. Модератор — Олексій Ананов.

15.11 Розмова з героями книги «Велорух» на тему «Велокультура в місті».

15.11 Дискусія «Chytomo Picks: експорт української книги про мистецтво». Учасники: Діана Клочко, Олександр Мимрук.

15.11 Дискусія «Український модернізм на стінах світових музеїв. Що робить нас прочитаними і як це впливає на осмислення нас самих?» Учасниці: Тетяна Філевська, Дарія Слободяник, Тетяна Руденко, Оксана Баршинова. Модераторка —  Валентина Клименко.

16.11 Дискусія «Український театральний костюм. Ідентичність, контекст, ландшафт». Учасники: Олександр Савчук, Богдан Поліщук, Тетяна Руденко.

16.11 Дискусія «Біографія як жанр: чому нам важливо читати про життя видатних українців?» Учасники: Юрій Макаров, Ольга Полюхович, Леонід Фінберг. Модераторка — Богдана Неборак.

16.11 Публічна розмова «Навіщо читати і як писати нонфікшн?»  Учасниці: Марія Придьма, Ольга Дубчак, Аріна Кравченко, Стаська Падалка.

16.11 Дискусія «Українське радіо 1920-х: голос модерної доби». Учасниці: Ярина Цимбал, Ніна Даценко. Модераторка — Ніка Чулаєвська.

16.11 Публічна розмова Олександра Михеда та Ростислава Семківа «Читати і розуміти українських класиків». Модераторка — Богдана Романцова.

16.11 Віра Агеєва: розмова про Соломію Павличко. Модераторка – Богдана Неборак. 

17.11 Дискусія «Мозаїки: “совок” чи цінний модерністський спадок України». Учасники: Олег Левій, Олена Зарецька, Олеся Котубей-Геруцька.

17.11 Артбесіда «Книги про мистецтво: Творці і Читачі». Учасниці: Ганна Владимирська, Тетяна Кара-Васильєва, Зінаїда Васіна.

17.11 Розмова з українськими режисерами «Кіно як відповідальність перед історією свого народу. Зв’язок кіномистецтва й українського сьогодення». Учасники: Олесь Санін, Михайло Іллєнко, Лариса Брюховецька  Анастасія Канівець.

23.11 Публічне інтерв’ю з Віктором Ющенком «Розмова поколінь».

19.12 Публічне обговорення проєкту Стратегії розвитку культури в Україні на 2025-2030 роки.

ЛЕКЦІЙНА ПРОГРАМА

Лекційна програма відбувалася у межах виставкової програми, діяльності молодіжної редакції, інших програм.

16.01 Лекція Тіни Пересунько «Як «Щедрик» став головною колядкою світу».

21.01 Зустріч і колядування з Анжелікою Рудницькою.

29.03 Лекція Олени Полідович «Биківнянські могили. Про що не знали шістдесятники».

09.04 Лекція мистецтвознавиці й есеїстки Діани Клочко «Ескізність як метод Алли Горської».

19.04 Лекція Едуарда Андрющенка «Українська інтелігенція 1960-х: що розповідають нам архіви КДБ».

20.04 Лекція Олександра Алфьорова «Незгодні: свої у чужій системі».

09.06 Лекція Станіслава Битюцького «Покоління, якого не було. Історія українського кіно 1990-х».

15.06 Лекція Гліба Вишеславського «Сквоти – рушійна сила мистецтва 1980-90х».

16.06 Лекція Оксани Баршинової «Прогавлене покоління: музеїфікація сучасного мистецтва 1980-90х».

23.06 Лекція «Незалежна музика Києва та Харкова 1990-х» від музичного журналіста Івана Шелехова та незалежного архівіста Олександра Клочкова. 

02.08 Лекція Зої Звиняцьківської про костюм як виражальний засіб космічної філософії Федора Тетянича.

09.08 Лекція Клавдії Довженко  «Кам’яні вишиванки Григорія Довженка».

10.08 Лекція-подорож гобеленом від фольклористки Олени Чебанюк «Моє Полісся».

16.08 Лекція-демонстрація від Оксани Романько «Мистецтво ручної вибійки».

17.08 Лекції мистецтвознавиці Діани Клочко «Французькі мільфльори і українські килими: ботанічне і фантастичне».

23.08 Лекція-розмова Людмили Нагорної «Матерія спротиву Людмили Семикіної».

24.08 Лекція Людмили Тихонової  «Україна надихає».

25.08 Артбесіда від мистецтвознавиці Ганни Владимирської «Європейські гобелени та українські килими: спільна історія».

30.08 Лекція Олени Лодзинської «Любов Панченко. Життя і творчість».

31.08 Лекції дослідниці Олени Борисової про ткані й мозаїчні фрески Івана й Марії Литовченків.

31.08 Лекція-демонстрація від Івана та Анастасії Баєвих «Основи ручного ткацтва килимів».

01.09 Бесіда від Зої Чегусової «Художній текстиль як невід’ємна складова професійного декоративного мистецтва України на зламі ХХ-ХХІ століть».

28.09 Лекція  «Історія кольору в мистецтві: жовтий» мистецтвознавиці Галини Глеби.

29.09 Лекція «Історія кольору в мистецтві: синій» від Оксани Баршинової. 

13.10 Лекція Тетяни Жмурко «Що таке абстракція? Коротка історія нефігуративного живопису».

16.10 Лекція Ольги Балашової та Лідії Апполонової «Тіберій Сільваші та його історія мистецтва».

20.10 Лекція Катерини Бучацької «Історія кольору:чорний».

24.10 Лекція Ганни Циби «Історія кольору:червоний».

25.10 Лекція Алекса Малишенко «Лекція про вплив повільного кіно Бела Тарра на мистецтво».

15.11 Лекція + воркшоп з різографії «Культура незалежних аматорських видань у світі та в Україні». Учасники: Різоденція та Вікторія Приставка.

15.11 Лекція Андрія Тимчишина-Валевського «Книжкова графіка львівського модернізму».

15.11 Лекція-оповідь Олени Зарецької  «Алла Горська – шістдесятниця: яскраве і буремне десятиріччя крізь 10 світлин з альбому «Спалах перед світанком»».

16.11 Лекція Олександра Савчука «Василь Кричевський: знайомий незнайомець».

17.11 Лекція «Ютуб-вечірка: як поезія класиків ставала піснями». Спікер — Олексій Бондаренко.

17.11 Лекція «Ютуб-вечірка: як класична музика початку ХХ століття змінила нас». Спікерка — Ольга Лозинська.

17.11 Лекція «Літопис українського дизайну: від Василя Кричевського до застосунку “Дія”». Учасники: Настічка Жеребецька та Володимир Смирнов.

МАЙСТЕР-КЛАСНИ ДЛЯ ДІТЕЙ ТА ДОРОСЛИХ

Майстер-класи від відомих українських художників та майстрів відбуваються у межах виставкової програми, підтримуючи тематику кожного виставкового проєкту.

  1. Майстер-клас із розпису пряників від народної майстрині Олени Комарової
  2. Майстер-клас із створення масок тотемних тварин від художниці й етнодизайнерки Олесі Білоус
  3. Майстер-клас зі створення ляльки-мотанки від народної майстрині Надії Кириченко.
  4. Майстер-клас зі створення вириванки за мотивами роботи Алли Горської  «Боривітер» від художниці й етнодизайнерки Олесі Білоус.
  5. Майстер-клас зі створення колажу за мотивами робіт Алли Горської від художниці й етнодизайнерки Олесі Білоус.
  6. Майстер-клас зі створення мозаїчних етюдів за мотивами робіт Алли Горської від художниці й етнодизайнерки Олесі Білоус.
  7. Майстер-клас  «Вітраж to go» від народної майстрині Надії Кириченко.
  8. Воркшоп «Ближче. Мозаїка України» за мотивами творів Алли Горської від Олександра Богомаза та Анастасії Лелюк.  
  9. Колаж за мотивами робіт Олега Голосія від художниці й етнодизайнерки Олесі Білоус.
  10. Левкас за мотивами роботи Валерії Трубіної «Їзда на собаці» від Олесі Білоус та Вікторії Бойко
  11. Дитяча програма від «БараБуки». Майстер-клас із піктографії за книжкою «Чарівний глечик». Проводить Оксамитка Блажевська.
  12. Дитяча програма від «БараБуки». Візуальна вікторина «Впізнай своїх» (художники). Проводить Віталіна Макарик. 
  13. Дитяча програма від «БараБуки». Практикум за книгою «Фотофан. Мистецтво фотографії для дітей» Валентини Вздульської. Проводить Ірина Громова. 
  14. Дитяча програма від «БараБуки». Творча година з ілюстраторкою книжки «ПтахАбетка» Іреною Панаріною.
  15. Дитяча програма від «БараБуки». Майстер-клас для дітей «Мистецтво відбитків»: виготовляємо листівку методом ліногравюри. Проводить Анна Третяк. 
  16. Екскурсія-діалог про наївне мистецтво та майстер-клас з живопису за мотивами «Народної школи українського малярства» Василя Парахіна. Ведуть музейна едукаторка Вікторія Бойко та художниця, етнодизайнер Олеся Білоус.

МУЗИЧНА ПРОГРАМА

10 музичних подій

2 000 відвідувачів  

07.01 Святковий концерт київського ансамблю української автентичної музики «Божичі» з нагоди його 25-річчя.

21.01 Розколяда від студентів кафедри фольклористики та Центру фольклору й етнографії ННІФ КНУ ім. Тараса Шевченка — знаних фольклорних гуртів «Роксоланія» та «Стодивниця».

27.01. Меморіальний концерт Євгенна Громова пам’яті жертв Голокосту

05.02 Вручення першої премії «Золота Зоря Лірум». На події згадали музичний 2023 рік

09.03 Концерт до дня народження Тараса Шевченка — камерний хор «Київ» під орудою Миколи Гобдича представить програму «Сакральний Шевченко: Станкович, Скорик, Сильвестров».

25.04 Імерсивний фортепіанний концерт «Вавілон» композитора, піаніста і саундартиста Олексій Шмурак

28.04 Камерний хор «Київ» під орудою Миколи Гобдича. Сакральна музика трьох видатних композиторок України — Лесі Дичко, Ганни Гаврилець, Вікторії Польової.

22.08 Український грув. DJ-сет Віталія Бардецького           

23.08 Концерт «Чуйні». Етногурт «Вільце»                          

25.08 Концертна програма від Артистки Чуприненко.

ПЕРФОРМАТИВНІ ПОДІЇ

7 перформативних подій

1 000 відвідувачів 

24.04 DakhTrio — композицію-подорож «Донбас Додому» і камерну оперу «Стус: Перехожий» за віршами Василя Стуса.

25.04 Перформанси «Точка супротиву», «Вирок поколінню» і «Гра» від режисерки Кристини Шишкарьової   

26.04 пластично-акустичного перформансу «Вильот»

05.06 Імерсивний хореографічний перформанс НА.ПІД.СВІДОМОСТІ., Режисерка — студентка 4 курсу факультету режисури естради та масових свят КНУКІМ Софія Коренченко  

22.06 вистава «Монологи PRO…» студентів 1-го та 4-го курсів Київського столичного університету ім. Б. Грінченка спеціальності «Сценічне мистецтво» (в рамках Молодіжної програми)  

23.08 Театр Тіньова «Вистава про любов».   

24.08 Музична вистава Дах-тріо «Тичина — феномен доби». 

ФІЛЬМИ УКРАЇНСЬКОГО ДОМУ

Режисерка — Галина Ключковська   

  1. Фільм «Протагоністи. Живописний заповідник | Паризька комуна»
  2. Фільм «Наїв вільний»

КНИЖКОВІ ВИДАННЯ УКРАЇНСЬКОГО ДОМУ У 2024 РОЦІ

  1. Спалах. Фотографія 2022-2023
  2. Ювілей небайдужості. Українському Дому — 30
  3. Протагоністи. Живописний заповідник / Паризька комуна

*Український Дім